Péče o ratanový nábytek a jeho údržba

Kategorie
 
 
 
 
 
BLOG

 
 

Péče o ratanový nábytek a jeho údržba

Máte rádi exotický nábytek tak jako my? Věříme že ano, protože přírodní ratanový nábytek se v tomto období těší stále větší oblibě.

Na trhu je široká nabídka výrobků a člověk si často neumí vybrat model, který by mu nejvíce vyhovoval. Nábytek z ratanu si najde své uplatnění nejen v interiéru ale i exteriéru. Stále více lidí si nábytek z ratanu umísťuje na venkovní terasy nebo balkony. V naší nabídce jsou i menší ratanové sety, což ocení obyvatelé v rezidenční výstavbě s menšími balkóny. Můžete si koupit i samostatné ratanové křeslo. Populární jsou vysoké ratanové ušáky, kde si můžete i pohodlně zdřímnout. 

K tomu aby nábytek sloužil dlouhá léta jako nový je třeba zajistit přiměřenou péči. Tak jako běžný nábytek v domácnosti i ten ratanový je potřené udržovat obzvláště tehdy pokud ho máme umístěný v exteriéru, kde je častěji vystaven negativním vlivům počasí.

 

Péče o přírodní ratanový nábytek

 

Může se zdát, že nábytek z přírodního materiálu je náročný na údržbu. Není to ale pravda. Každý nábytek, to znamená i ratanový vyžaduje adekvátní péči. Vzhledem k tomu, že nábytek obsahuje různé záhyby, spoje a výplety, kde se usazuje prach, nejlépe je ho vysát hubicí s jemnějším štětinami, které pomohou uvolnit nečistoty v méně přístupných místech.

Plochy, které jsou dlouhodobým používáním více znečištěné můžeme otřít vlhkým hadříkem namočeným v saponátu. Po umytí nábytek vytřeme do sucha. Nábytek se trošku promastí a zůstane lesklý a zároveň konzervovaný. V případě pokud byste chtěli obnovit povrchovou úpravu, můžete použít transparentní lak, který mu dodá lesk a udrží ho v kondici po dlouhá léta.

Z vlastní zkušenosti víme že není vhodné ponechat ratanový nábytek na teplém a suchém místě. Nedoporučujeme ho umisťovat soustavně při radiátorech a dalších zdrojích tepla. Příliš vysušený ratan může způsobit vrzání sedací soupravy. V takovém případě je možné spoje jemně natřít vazelínou.

Otočnou kovovou konstrukci na swivelu a papasanu je vhodné vystříkat silikonovým sprejem. Předejdeme tak nepříjemným zvukem při kolísání.

 

Ratanový nábytek v exteriéru

 

Na venkovní použití je vhodnější použít zahradní nábytek vyrobený z umělého ratanu, který je k tomu určený. Pokud se však přece jen rozhodnete na koupi nábytku z přírodního ratanu, měli byste o zahradní nábytek častěji pečovat a chránit jej před povětrnostními vlivy. Doporučujeme ho častěji čistit mýdlovým roztokem aby se materiál pročistil, případně ho natřít transparentním lakem aby si zachoval své vlastnosti a lesk na dlouhou dobu.

V zimním období, v případě předpovědi nepříznivého počasí nebo během dovolené je vhodné použít obaly na zahradní nábytek. Ochranné kryty jsou vzdušné a dostatečně pevné. Na nábytek se připevní stahovacími šňůrkami. V naší nabídce najdete ochranné kryty na zahradní sedací soupravy i jídelní sety na terasu a balkon.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze