Kategorie
 
 
 
 
 
Podpory pro květiny
 
 

Podpory pro květiny

 

 
 

Používání bambusu symbolizuje návrat k přírodě

V posledních letech jsme svědky toho, že stále širší okruh lidí se zajímá o kvalitu životního prostředí, ekologii a snahu o návrat k materiálům z trvale obnovitelných zdrojů. Tento trend je dobře viditelný i v zahradnictví a zahrádkářských potřebách. Mnozí upřednostňují využívání přírodních materiálů před plasty a kovy. V naší nabídce na stránkách www.drstudio.cz.sk a www.bamboo.sk si kromě bambusových tyčí různých průměrů a délek můžete najít i široký sortiment bambusových rámů na táhlé rostliny. Popínavé rostliny však pěstujeme i v interiéru. Dejte si k nim vhodnou bambusovou oporu a budete překvapeni, jak rychle se vám ztratí z dohledu pod záplavou nových listů a květů.

Bambusové opory na táhlé rostliny v zahradě

V principu v exteriéru i interiéru používáme stejné tvary bambusových rámů ale různé rozměry. V interiérech upřednostňujeme spíše velikosti do výšky 90 cm, v zahradách zas převážně rozměry od 120 cm a více. Některé typy máme v nabídce až do výšky 240 cm. Je to samozřejmě dáno druhy rostlin, ke kterým opory používáme. V interiéru se často využívají jako opora i bambusové tyče obalené kokosovým vláknem, takzvané talosy.

Jaké typy bambusových opor na popínavé rostliny jsou v nabídce

Nejjednodušší jsou opory, kde dvě, tři nebo čtyři hrubší bambusové tyče jsou provrtané a příčně spojené tenčími tyčkami. Průměry použitých bambusových tyčí se zvyšují úměrně s výškou opory.

Pokud upřednostňujete spíše oblé tvary jsou tu bambusové oblouky. Mohou být s příčkami nebo bez nich. Výběr vhodného typu závisí na druhu rostliny, ke které bude konkrétní bambusová opora použita. V interiéru se často používají široké oblouky omega s průměrem až 60 cm. Jejich překřížením můžete dosáhnout z bujně rostoucího květu za jeden až dva roky zelenou kouli a tím přivedete k úžasu mnoho přátel.

Bambusové treláže na stěnu i do prostoru

Samostatnou a zajímavou částí bambusových rámů pro táhlé a popínavé rostliny jsou bambusové mřížky. Můžete je upevnit na stěnu, mohou být připevněny ke konstrukci zahradní pergoly a viset až k zemi, mohou být upevněny ke dřevěnému trámu zahradního altánku nebo si kdekoliv v prostoru zahrady můžete vytvořit jednoduchý rám z bambusových tyčí a pověsit je na něj. Následuje výsadba vhodné popínavé rostliny a  usměrňování jejího růstu vhodnou péčí. Samozřejmě, že to nějaký čas potrvá. Nemusíte z toho mít vážnější obavy. Bambusová treláž a bambus jako takový vypadají zajímavě i bez rostlin. Po přiměřené době vznikne zelená stěna, která bude nejen mimořádně dekorativní ale bude současně poskytovat i příjemný stín.

Bambusové opory na zeleninu

Ten kdo má zahradu má ve většině případů vyhrazené místo i na pěstování zeleniny. Jen ti co se tomu věnují vědí, že mezi tím co dozraje doma v zahradě a tím co koupíte v supermarketu je výrazný rozdíl. Barva ani chuť se nedají porovnat. Navíc máme jistotu čím a jak jsme hnojili a stříkaly proti škůdcům.

Jako opory k fazolím a rajčatům se nejčastěji využívají bambusové tyče a hole. Ke hrášku nebo okurkám můžete použít bambusové rámy a nastrkat je v určitých odstupech do země. Někomu se osvědčí spíše bambusové treláže. Stačí je natáhnout ke každému řádku okurek nebo hrachu a připevnit k bambusovým tyčím zapíchnutých do země. Pak už jen stačí pohodlně a bez hlubokého krčení sbírat zralou úrodu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze