Paravány používáme už skoro 2 500 let

Kategorie
 
 
 
 
 
BLOG

 
 

Paravány používáme už skoro 2 500 let

První informace o paravány pocházejí již ze 4. století před naším letopočtem a jsou z Číny. V té době to byly spíše nádherné umělecká díla vyřezávané ze vzácných tropických dřevin. Kvůli své váze se s nimi těžko manipulovalo a většinou trvale stáli na jednom místě. 

Z praktických důvodů se postupně na výrobu paravánů začali používat levnější a dostupnější materiály - bambus, ratan, různé druhy látek, kůže i rýžový papír. Cena paravánů se snižovala a jejich využití rozšiřovalo. Rozvojem obchodu se tento bytový doplněk dostal i do Evropy.

Skládací a přenosná dělící stěna si své místo obhájila až do současnosti. Paravány si nacházejí své uplatnění v domácnostech, zdravotnických ambulancích, školách, v zařízeních sociálních služeb, restauracích, kavárnách, hotelech, v masérských a kadeřnických salonech, kancelářích i kongresových centrech. Paravány mají v dnešní době spíše praktický než estetický význam. Ideální stav je však tehdy, když se spojují obě funkce a paraván vytváří s ostatním zařízením interiéru harmonický celek.

 

Paraván plní v prostoru i dekorativní funkci

Kromě nesporného praktického využití může paraván posloužit i jako netradiční estetický prvek. Některé typy ratanových paravánů jsou tak zajímavě tvarované a tak precizně vypracované, že kromě rozčlenění prostoru působí i jako zajímavý a dekorativní doplněk interiéru. Zvláště harmonický celek tvoří v kombinaci s ratanovým nábytkem a nábytkem z dalších přírodních materiálů jako bambus, banánovník nebo vodní hyacint.

Paraván jako dekorativní prvek má obrovskou výhodu v tom, že ho umístíte kdekoliv v prostoru a nejste odkázáni jen na stěny jako je to v případě obrazů. Můžete ho navíc kdykoliv přemístit na jiné místo nebo poskládat a odložit pokud není momentálně potřebný.

 

Výběr vhodného paravánu není zcela jednoduchá záležitost

Při výběru zvažujeme několik momentú:

- výběr materiálu ze kterého je vyroben aby vhodně zapadl do prostoru

- rozměry paravánu, především šířku a výšku - běžně se dodávají od šířky cca 120 cm po 240 cm. Standardní výška je 170 až 180 cm, máme v nabídce i paravány vysoké 200 cm

- průhlednost paravánu - pokud chceme prostor za ním zcela zakrýt - v takovém případě by měl být neprůhledný. Nejvhodnější jsou bambusové paravány a přenosné příčky z mořské trávy

- prostup světla - pokud potřebujeme aby v prostoru za dělicí stěnou bylo co nejvíce světla - použijeme japonský paraván s výplní z rýžového papíru

- důležitá je otázka, zda je dělící stěna pohledová jen z jedné strany nebo potřebujeme mít pohledové obě plochy. V prvním případě vidíme na zadní straně paravánu jeho rám a ukončení vláken a výplně

- cena paravánu má také při výběru svou váhu. V nabídce jsou i levné paravány od cca 1300 Kč v případě akciových cen to bývá i méně. Typické orientální paravány vyřezávané ze dřeva jsou výrazně dražší.

Seznamte se s nabídkou paravánů na stránkách www.bamboo.sk a www.drstudio.cz a určitě si vyberete vhodný typ podle svých představ. Paravany uvedené na stránkách máme běžně skladem a umíme je ho dodat do několika dní. Na objednávku umíme samozřejmě zajistit i jiný sortiment. Stačí když se na nás o obrátíte se svými představami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze